Dlaczego powinieneś regularnie ćwiczyć oddychanie?

Trudno przecenić, jak ważne jest oddychanie. Jest to coś, co wszyscy robimy, nieświadomie, w każdej minucie każdego dnia. Być może nie myślimy o tym zbyt wiele, ale jest to niezbędne dla naszego fizycznego i psychicznego samopoczucia. W ciągu dnia wiele rzeczy uważamy za oczywiste. Ufasz, że jeśli musisz się gdzieś szybko dostać, możesz wskoczyć do samochodu lub zadzwonić po Ubera. Jeśli dopadnie Cię pragnienie, wiesz, gdzie jest najbliższe źródło wody. Jeśli dopadnie Cię głód, masz dostęp do jedzenia 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ale co, jeśli żadne z tych założeń nie jest bezpieczne? Jeśli się nad tym zastanowić... tak naprawdę nigdy nie "mamy" powietrza; możemy jedynie wymieniać jeden oddech na drugi.

Korzyści płynące z ćwiczeń oddechowych

Oddychanie to naturalny i niezbędny proces, który jest niezbędny do życia. W ten sposób dostajemy tlen do naszych płuc. Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć lęk i poprawić nastrój. Ćwiczenia oddechowe mają wiele zalet, w tym obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie lęku i poprawę nastroju:

  • Zmniejszenie stresu - udowodniono, że ćwiczenia oddechowe pomagają kontrolować poziom stresu. Niezależnie od tego, czy odczuwasz niepokój przed ważnym wydarzeniem, czy po prostu potrzebujesz chwili, by się uspokoić po kłótni, kilka głębokich oddechów może pomóc Ci zachować kontrolę nad sytuacją.

  • Lepszy sen - W czasie choroby sen może być prawdziwą trudnością. Jednak ćwiczenia oddechowe mogą pomóc układowi odpornościowemu zwalczyć infekcje i zmniejszyć objawy choroby. Ponadto można zmniejszyć poziom stresu i niepokoju, które również mogą wpływać na jakość snu.

  • Lepsze skupienie - ćwiczenia oddechowe pomagają w skupieniu się na chwili obecnej i mogą być szczególnie przydatne dla studentów, którzy muszą się skupić na egzaminie.

  • Zdrowe trawienie - zdrowe trawienie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. Jeśli po posiłku odczuwasz wzdęcia, skup się na wykonywaniu powolnych, głębokich oddechów, które pomogą Twojemu układowi trawiennemu prawidłowo rozłożyć pokarm i zmniejszyć wzdęcia.

Dlaczego oddychanie jest tak ważne?

Oddychanie jest jedną z najważniejszych funkcji naszego organizmu. Tlen jest paliwem, które zasila pozostałe komórki i funkcje naszego ciała. Powietrze, którym oddychamy, dostaje się do płuc, wędruje przez tchawicę, obok strun głosowych i do oskrzeli, gdzie staje się źródłem krwi dla naszych narządów i tkanek. Podczas wdechu przepona i mięśnie międzyżebrowe rozszerzają się, powodując napełnienie płuc powietrzem. Podczas wydechu te same mięśnie kurczą się, a płuca wypuszczają powietrze z powrotem do atmosfery. Jest to proces cykliczny, który zachodzi od początku istnienia ludzkości. Bez możliwości oddychania nie da się przeżyć dłużej niż kilka minut. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje nawyki oddechowe i upewniać się, że oddychamy prawidłowo.